www.sanitdekor.sk Sme vám k dispozícii alebo 0910 956 956

Bateria

Ako si vybrať vodovodné batérie

Jedným z tých ľahkých kritérií výberu je rozdelenie batérií podľa ich účelu. Existujú batérie:

 • Drezové (kuchynské) batérie – vhodné pre kuchynský drez
 • Umývadlové batérie – pre kúpeľňové umývadlo
 • Vaňové batérie – použitie na vani alebo pred vaňou
 • Sprchové batérie – použitie pre sprchovú hadicu
 • Bidetové batérie – použitie v kúpeľni alebo na toalete pre bidet

BATÉRIE ROZDEĽUJEME TIEŽ PODĽA SPÔSOBU OVLÁDANIA

 • Kohútikové batérie – klasické batérie, ktoré poznáme najmä z mladosti
 • Pákové batérie – momentálne najrozšírenejšie batérie v našich domácnostiach
 • Automatické batérie – tzv. senzorové, ktoré sa spustia pri zaznamenaní pohybu. Bežne ich nájdete vo verejných budovách, ale v poslednej dobe si ich ľudia začínajú inštalovať do svojich kúpeľní

V minulosti sa používali hlavne kohútikové batérie, v dnešnej dobe väčšina ľudí preferuje pákové batérie.

Výhoda pákovej batérie je väčší komfort a presnosť ovládania. Môžete ju jednoducho ovládať jednou rukou napr. pri umývaní zubov.

Nevýhodou kohútikovej batérie je vyššia spotreba vody až o 40% oproti pákovej

 

Batérie tiež môžete rôzne umiestniť

 • Stenové batérie – sú pevne upevnené v stene
 • Stojankové batérie – inštalujú sa priamo na umývadlo alebo vaňu
 • Podomietkové batérie – všetka technika sa zapustí pod stenu. Využívajú sa najmä v sprchových kútoch spolu s hlavovou sprchou. Vyzerajú tak elegantnejšie ako nadomietkové batérie s viditeľným sprchovým systémom.
 • Z hľadiska regulácie vody vodovodné batérie rozdeľujeme na:
  • Zmiešavacie batérie
  • Termostatické batérie

  Zmiešavacie batérie sú štandardné batérie, kde kohútikom alebo pákou ovládate prívod teplej a studenej vody. Kartuša prúd vody zmieša.

kvalita

Kvalita batérie a rozdiel v cene

Rozdiel v cene batérie robí kartuša batérie. Je to najdôležitejšia časť batérie, ktorá zmiešava teplú a studenú vodu dohromady.

Kvalitná kartuša u pákovej batérie je zložená z dvoch keramických doštičiek s otvormi. Pozdvihnutie páčky posunie doštičky a mení prietok vody. Vytáčaním páky do strán tak regulujeme pomer studenej a teplej vody.

A kým pri kvalitných batériách je kartuša keramická, lacné modely majú kartušu z plastu alebo lacných materiálov. Tieto neodolajú dlhodobo tlaku vody a vodnému kameňu a preto aj po krátkom čase končia svoju životnosť.

Jedným s ukazovateľov kvality  je aj dĺžka záruky u nás nájdete batérie kde záručná doba je až 7 rokov

 

termostaticka

Je to len nový hit alebo sa termostatické batérie skutočne oplatia? Pozrite sa aj vy na jednoducho vysvetlené fungovanie termostatických batérií, kompletné porovnanie s klasickými batériami a rozhodnite sa pre tú správnu pre seba.

Ako funguje termostatická batéria

Základný princíp termostatických batérií je v zmiešavaní teplej a studenej vody pre zaistenie stálej teploty. Preto termostatická - “termo/thermo” = teplo, statický = stály. Funguje na základe termostatu, ktorý, jednoducho povedané, sleduje teplotu a tlak vody, teplej a studenej, a zmiešava ich tak, aby zo sprchy či kohútika tiekla voda v stálej teplote

Termostatické batérie sa na prvý pohľad líšia tým, že nemajú páku na manuálne nastavovanie teploty. Tá je v nich nastavovaná automaticky, termostatom. Záleží na špecifikácii výrobcu, prednastavené teploty sú od 38°C - 40°C. Pokiaľ chceme vyššiu teplotu, musíme stlačiť poistku proti obareniu a až následne nastaviť vyššiu teplotu vody. 

Termostatické batérie nájdeme vo viacerých verziách - podomietkové, nadomietkové či stojankové. Ovládanie batérie je zvyčajne vo forme 2 hlavíc - jednou regulujeme prietok a smer prúdu (v prípade kombinovanej hlavovej a ručnej sprchy, napr.) a druhá hlavica s poistkou slúži na nastavovanie teploty vody.

Dosť teoretických informácií, poďme sa pozrieť na termostatické batérie prakticky. Pri každodennom používaní termostatický princíp batérie prináša niekoľko výhod. Porovnajme si termostatické batérie aj s klasickými batériami s bežným tlakovým zmiešavaním teplej a studenej vody.

Ideálna teplota vody od začiatku

Pri pákovej sprche vždy čakáme, kým si namiešame tú správnu teplotu vody. Niekedy stačí otočiť páku do “červenej” menej, niekedy treba viac. Termostatické batérie automaticky zmiešavajú teplú a studenú vodu na prednastavenú teplotu. Šetríme tak vodu a zároveň energie na jej ohrev.